Tatry pro mě byly vždy spojené se Slovenskem. Ale jen do doby, kdy jsem zabloudil po cestě na Morskie Oko a omylem jsem dojel do polského města Zakopane. To byl rok 2012 a já věděl, že tam jednou musím strávit víkend.
Trvalo mi to 7 let, než jsem se odhodlal pro změnu a vyměnit Slovensko za Polsko. Nerad měním, věci s kterýma jsem spokojenej. A proto jsem vždy při návštěvě Tater byl ubytovanej v Tatranské lomnici v hotelu Tatragolf Resort.
V té době to byl jediný resort, který byl cenově dostupný, s dokonalým výhledem na Vysoký Tatry, a s pocitem, že si v Tatrách můžete dovolit něco lepšího než levnej penzion někde v Popradu. A nechtěl jsem to měnit. Ze slovenské strany, jsou Tatry tak nějak víc po ruce. V Zakopaném to tak není. Hory tam nejsou tak dominantní ale i tak mají něco do sebe. A pokud jedete s dětmi do Tater, tak Polská strana je na výlet s dětmi do hor ideální.
V Zakopaném jsem byl dohromady už 6x nebo 7x. Jedu se tam podívat vždy, když jsem na dovolené v Tatrách na Slovensku. Ale 3x jsem Zakopane navštívil na prodloužený víkend. Je zajímavé sledovat jak se během let 2019, 2021 a 2023 Zakopane mění.
Pokud si chcete prohlédnout fotky bez keců, tak se podívejte do jednotlivých galerii. V opačném případě scrollujte dál.
V roce 2019 jsme se s Verčou rozhodli, že slovenské Tatry tentokrát vyměníme za ty Polské. Přiznám se, že hlavní důvod byla cena. Vždy když jsme byli v Tatrách, tak jsme si do Zakopaného aspoň zajeli na oběd, projít se po městě a nakoupit nějaké sýry. Najednou zjišťujete, že v tom Polsku je všechno tak nějak levnější a možná o něco lepší lepší.
Proč vlastně jet do Zakopaneho místo třeba Starého Smokovce, Tatranské lomnice nebo Ždiaru? Když pomineme krásnou přírodu, úžasnou atmosféru města a skvělou gastronomii, tak je to rozhodně ubytování. Široká nabídka různých možostí ubytování od krásných městských apartmánu, přes sruby na samotě až po luxusní chaty s vlastním wellness zařízením. Říkáte si, to je všude? Jasně, je to všude ale v Zakopanem si to může člověk v klidu dovolit.
Tip k ubytování:
Při výběru ubytování si pohlídejte, aby součástí bylo parkování. Parkování v Zakopanem je celkem problém.
Když jsem na bookingu hledal, kde se ubytovat, byl jsem překvapený cenou ubytování. A to napříč celým městem od hor až po centrum. Tenkrát jsme našli absolutně dokonalej srub asi 1 km od centra a s výhledem na Giewont.
Srub byl na samotě, ale zároveň blízko centra. Sousedil s dalšími 4 sruby ale jinak v okolí nebylo žádné další ubytování, které by soukromý nějak narušovalo. Srub byl menší ale absolutně dokonale vyřešenej. Měl menší kuchyň, dvě koupelny, krb, v patře postel a dvorek s výhledem na hory. Já nejsem velkej romantik, ale tady jsem tu atmosféru při zapaleným krbu ocenil i já. Asi vás zajímá, kolik to ubytování stálo.
Čtyři noci v nádherným srubu nás stáli 5500,- (Na Slovensku by to byla pravděpodobně cena za noc, v podobném srubu)
Většina lidí když si někde vybírá ubytování, tak většinou hledají nějakej poměr cena / výkon. V Zakopanem když vyloženě vynecháme luxusní 5 hvězdičkové hotely s full servisem, tak pořád budeme mít tak široké možnosti ubytování za rozumné ceny. Často nebudete vědět jestli si zaplatit pobyt ve srubu na samotě, luxusní apartmán v centru a nebo luxusní resort s wellnessem. Jednoduše zde není potřeba dělat moc kompromisy.
Ale časy se mění. Srub, který nás v roce 2019 stál 5500 kč, tak v roce 2021, když jsme se tam chtěli vrátit, stál 11 500 kč a rok a půl byl nedostupný. To nás dost mrzelo, protože nasadil laťku hodně vysoko.
Když jsme se do Zakopaneho v roce 2021 vrátili ve třech, na Matyho první narozeniny, tak jsme našli ještě větší a ještě hezčí srub na 4 noci za 7500 kč. Takže pokud by jste o ubytováním v Zakopaném přemýšleli, tak doporučují dřív, než se z toho stane Špindl.
Aktualizace 27.5.2023 – opět vybíráme nějaké ubytování a nestačíme se divit. První srub, který původně stál 5500 kč tak aktuálně stojí na 6 nocí 69 000 kč. Druhej srub, o 2 roky později který stál 7500 kč, tak aktuálně na 6 noci vychází na 35 000 kč. Škoda. Neztrácíme naději, výběr je stále hodně zajímavý.
Tentokrát jsem si řekli, že najdeme nějakou větší chatu a pojedeme dvě rodiny s dětmi. Děti si navzájem pohrají a rodiče budou mít klid. Jsme si naivně mysleli.
Ceny ubytování v roce 2023 už nebyly takové jak v předchozích letech ale furt byla velmi hezká nabídka možností. Nakonec jsme vybrali opravdu luxusní chatu, kousek od centra. Chata měla 2 terasy, grill, dva balkony, dvě ložnice a dva záchody. Prostě ideál. Na pohled chata působila hodně luxusně. Ale ten luxus byl tak nějak typicky Polskej. Hodně drobností rozbitých, nedodělaných nebo blbě vyřešených, schody extrémně vrzaly a jedna koupelna lehce smrděla zatuchlinou a přitom to byla poměrně nová chata. Ty dva předchozí sruby byly starší ale o poznání kvalitnější a celkově na bydlení příjemnější. A trochu se obávám, že v tomto duchu, tam staví všechny ty nové luxusní chaty a sruby.
Začnu tím, kdy tam nejezdit. V sezóně. V roce 2023 jsme tam byli v červenci, poprvé v sezóně a můžu s klidným svědomím říct, že víckrát bych už se nevrátil. Návštěvu Zakopaneho v sezoně bych označil jediným slovem, PEKLO!!!
Jinak jsme tam byli vždy na podzim a to je úplně jiná písnička. Sice je chladno, občas zaprší ale lidí je tam málo. Paradoxně v tom červenci nám tam pršelo víc než kdykoliv předtím.
Byl podzim a náš první večer v Zakopanem se nesl v duchu romantiky. Dřevěný srub, víno, zapálený krb…. No dobře, první noc byla spíše pracovní. V té době jsem začal spolupracovat se společností Royal Crystal a chtěl jsem to místo využít i pro produktové focení na jejich novej web a e-shop.
Když jsem nafotil, co jsem potřeboval, tak jsme vyrazili do města na jídlo. První kam asi každý zamíří je ulice Krupówki v centru města. A tam jsme vyrazili i my. Ulice má asi kilometr a půl a je doslova prošpikovaná restauracema, kavárnáma, luxusníma cukrárnama a obchodama.
Verča, když na konci viděla Sinsay, tak měla jasno a tam se naše cesty asi na hodinu a půl rozešli, protože v té době v Brně Sinsay nebyl.
Zaujala nás restaurace, která měla kuchyň v podstatě ve výloze. Pekáče byli plné pečeného masa, různých špízu, pečených kolen a dalších masových dokonalostí. Já si pochopitelně vybral pečený koleno.
Poté už jsem pak střídal halušky a pirohy na všechny možné způsoby.
Celý náš pobyt se nesl v duchu takového poflakování po městě s jednou návštěvou termálů a rozhodně se nedá říct, že by jsme se nudili. A to jsme na hory koukali jen z dálky.
Ani nevím, čím je vlastně Zakopane, tak zajímavé a co nás nutí se tam stále vrace. Jediné co mě napadá, tak ta atmosféra. Rakouské Alpy nebo italské Dolomity, to se hned každému vybaví jezera, horské štíty, ferraty, řeky, vodopády, lyžování, gastronomie prostě cokoliv. Slovenské Tatry, to je zase Lomničák, Štrbské pleso, Kriváň, halušky a folklór. Ale Když se řekne Polské Tatry? Za mě je to rozhodně Zakopane.
Myslím si, že Zakopane je něco jako pro čechy Špindl. Má to prostě svou atmosféru, kterou člověk buď miluje a nebo je mu to tak nějak jedno a nepotřebuje se vracet.
V Zakopaném je skvěle to, že nemusíte dělat nic a vůbec toho není třeba litovat. Na Slovensku, když bylo hnusně a nedalo se jít do hor, tak jsem měl pocit, že je to úplná ztráta času. Ale v Zakopaném? Vůbec. To město je tak skvělý, že vám stačí se projít po hlavní ulici Krupowki, zajít si na jídlo, na kávu, do cukrárny, do obchodu a užijete si to. Když projdete centrum, tak můžete prozkoumat širší centrum města nebo vlastně kteroukoliv část města, protože všude je něco zajímavého. Takže nemusíte být vyloženě horal aby vás to tam bavilo a pokud se rádi jen tak poflakujete, Zakopane bude to pravé místo.
Strávit tam víkend, je málo. Ideální pobyt v Zakopaném je zhruba ty 3-4 noci ale klidně i déle. Ale na týden bych tam asi nejel. Myslím, že by se mi to místo omrzelo.
Při naši první návštěvě nešlo ani tak o nějaké výlety do hor. Chtěli jsme si víc užít to město, jídlo, pití a celkovou atmosféru města. Navštívili jsme řadu restauraci, termály, cukrárny a taky se jen tak procházeli městem a jeho okolí. A stačilo nám to.
V roce 2021 a 2023 jsme čas strávený v Zakopanem využili už trochu aktivněji i přes to, že jsme tentokrát jeli ve třech. Takže jsme hledali takové aktivity, kam se dá jet s kočárkem, případně méně náročné aktivity, které zvládneme s nosítkem.
→ Kasprowy wierch
→ Gubalowka
→ Krupowki street
→ Tipy výlety s dětmi
→ Termály
→ Gastronomie
→ Zakopane webkamery
Kasprowy wierch dosahuje výšky téměř 2000 m.n.m. a můžete tam jít po značených turistických trasách pešky a nebo se nechat vyvézt lanovkou. My jsme ale lenoši, takže jsem tam vždy jeli lanovkou. Letos jsme sice měli v plánu nahoru vyjet a dolů jít pěšky, ale úplně se nezdařilo, protože jsme na lanovku čekali 2 hodiny ve frontě. Je dobré sledovat webkamery kvůli počasí a koupit si vstupenku na lanovku online. Za Zakopaného pak k lanovce můžete dojet buď za pár korun autobusem, nebo využit koňské spřežení a nebo můžete jít pěšky, jsou to zhruba 2 km.
Více fotek z Kasprowa wierchu.
Na gubalowku se můžete vydat po svých a nebo vyjet lanovkou. Cesta k lanovce vede skrz tržnici, kde můžete nakoupit třeba ovčí sýry, grilované oštěpky, ovčí vlny nebo různé ze dřeva vyřezávané památkové předměty. Gubalowka není žádnej extra vrchol ale je od tam krásnej výhled na Tatry a celé město. Nahoře je to pak spíše taková tržnice. Pokud není dobrá viditelnost, tak není moc důvod nahoru jezdit. Nahoru pak jezdí zubačka, stejě jako třeba na Hrebienok a stojí kolem 250 kč tak i zpět
Hlavní nákupní bulvár v Zakopanem. Hlavní ulice, která přes den žije nákupy a večer zábavou. Na ulici najdete celou řadu obchodu, kaváren, cukráren a restaurací. Kousek od Krupowki najdete třeba i Lidl, kde se dá dobře nakoupit.
Zakopane a jeho okolí je ideální pro rodiny s dětmi. Přímo v zakopanem je spousta atrakci pro děti a to jak za pěkného počasí, tak i za škaredého. Pod Gubalowkou je Centrum Rozrywki Pod Gubałówką kterému dominuje velké ruské kolo, kde zabavíte větší i menší děti. Matyho nejvíc bavil Myszgórod – myší park, a musím uznat, že to tam mají opravdu hezky udělaný. Pro menší děti super.
Na výlety s dětmi je zas super třeba vyjet na Gubalowku lanovkou nebo se projít dolinou Koscielisko, která se dá krásně projet i s kočárkem. Procházka dolinou Koscielisko s dětmi zabere klidně půl dne. Dále v Zakopaném můžete navštívit třeba mini ZOO nebo Dinopark. Mini ZOO a Dinopark jsem tam nikdy předtím neviděl, takže to bude asi novinka. Bohužel nám ani jedno nevyšlo. Do Zoo jsme přišli asi 5 minut po zavíračce a do Dinoparku byl úplně nesmyslně vysoká cena za vstup.
V deštivých dnech je možné děti zabavit na celý den buď v aquaparku a počítejte s tím, že tam bude dost narváno. Na Krupowki je pak třeba mini Legoland a Papouškárna, kde vám papoušci volné létají nad hlavou (Papugarnia).
Nově v Zakopanem také vzniklo spousta nových dětských hřišť, které jim můžeme jen závidět.
V Zakopanem a okoli je celá řada termálních lázní a jeden aquapark přímo v Zakopanem. Během našeho prvního pobytu byl bohužel zavřenej a další nejbližší aquapark byl až v Popradu. Tak jsme vyjeli asi o 15 km dál do termálu Chocholowskie termy.
V Zakopanem většinou najdete privátní menší wellness, kde se na hodinu zašijete a máte klid. My jsme ale chtěli relaxem využít celý den.
Projížděli jsme kolem nich, když jsme do Zakopaného přijížděli. Vypadalo to nádherně, bylo to obrovský a drahý, tak jsem tušil, že to asi bude dobrý. Nebylo. Jejich cílovka byli evidentně důchodci. Možná jsme jen trefili blbej termín ale bylo tam šíleně narváno. Člověk tam neměl kousek místa v bazénu aby se o něj někdo neotíral. Bylo to jako když jdete o víkendu do Aqualandu.
Další problém byl, že jsme hledali termály, ale asi nejsme ten typ lidí, co vlastně vyhledávají termály. Takže z čistě mého laického pohledu, voda smrděla a byla nepříjemně nažloutlá, což dávám za vinu právě zdravým termálním pramenům a ne všudy přítomným důchodcům. Ale tenkrát to prostě ve mě zanechalo takovou nepříjemnou vzpomínku.
Při naši poslední návštěvě v roce 2023 hned druhý den strašně pršelo. Takže jediná myslitelná aktivita byl Aquapark. To si ale řeklo více lidí a tak Aquapark v Zakopanem byl beznadějně obsazen a v podstatě jen fronta na parkování zabrala více jak hodinu, takže jsme ji ani nevystáli a radši hledali jinou možnost. Hned z několika možností jsme se rozhodli pro Terma Bukovina vzdálene asi 15 km od zakopaného. Těch 15 kilometrů jsme jeli víc jak hodinu, protože si asi všichni řekli, že je dobrej nápad, když prší, jet někam do termálů.
Tak si představte jak to v termálech mohlo vypadat, byl červenec, sezona, sobotní odpoledne a vydatný déšť a venku kolem 15 stupňů. No masakr. Vstup stál pro všechny asi 1200 kč a vydrželi jsme tam asi 2 možná 3 hodiny. Maty si to užíval do té doby než uklouzl a liskl sebou na zem.
gastronomie ta mě baví všude kde přijedeme. V zakopanem je dobré, že ty ceny jsou zhruba stejné jako u nás. Takže za takovej normální oběd pro dva tam utratite taky zhruba 500-700 kč podle toho jak jste nároční. Výrazně dražší je tam ale pivo, to v přepočtu stojí kolem stovky. Když se projdete hlavní ulici Krupowki, tak restaurace jsou tam na každém kroku a je težké si vybírat. Ve finále ale zjistíte, že všude vaří v podstatě to stejné. Takže my jsme většinou vybírali podle toho jak se nám restaurace líbila. Důležité pro nás bylo aby přijímali karty. Protože výběr z bankomatu je tam extrémně nevýhodnej.
Sludujte webcamery
Rozhodně je dobré sledovat před výletem webcamery. V Zakopanem můžete mít pocit že je škaredě ale přitom na Kasprowym wierchu, může být krásně. Dobré je sledovat také webcamery třeba na Gubalowce aby jste věděli, jestli je dobrý výhled.
Plán byl, že vyjedeme lanovkou na Kasprowy wierch a dolů půjdeme zhruba 8 km pěšky přes dolinu Gąsienicowu. Ale vzhledem k tomu, že jsme na lanovku čekali 2 hodiny, tak nebyl čas a lanovkou jsem se i vrátili
Morskie oko si myslím, že patří asi k největším tahákům polských tater. Vždycky jsem tam chtěl ale když jsem zjistil, že se tam jde 10 km po asfaltce, tak už se mi tam moc nechce. Ale určitě to bude ideální třeba na výlet s kočárkem.
Normální banky tam bankomaty nemají a jsou tam jen takové ty zlodějské bankomaty, co jsou třeba v Praze na Václavaku. Poplatky v nich byli kolem 12% pokud si dobře vzpomínám. I když platíte kartou, tak je dobré si o tom dopředu něco zjistit. Protože na termínálu pak často dostanete na výběr, jestli zaplatite ve zlotých a nebo rovnou přepočtený na české koruny. Teď nechci kecat ale když jsem si to počítal tak platit rovnou v přepočtu na české koruny bylo dost nevýhodné. Takže jsem všechny platby dělal myslím ve zlotých a bylo to o poznání výhodnější. Na jedné platbě v hodnotě třeba 700 kč to bylo kolem 50-60 kč. Když takhle uděláte 10 plateb tak už je to celkem velká částka.
Nejlepší by bylo mít asi rovnou hotovost. Já tam nakonec vždy z bankomatu vyberu i přes šílené poplatky, protože občas potřebujete zaplatit parkování, nebo si chcete koupit grilovaný oštiepok nebo zaplatit někde vstup. Ale i tak ve většině případech berou všude karty.
Mě Zakopane nejvíc baví večer. Právě večer město ožívá a získává svou dokonalou atmosféru, která mě fakt baví.
Dál by snad nebylo ani moc o čem psát, kromě Zakopaného jsme vlastně nikde moc nebyli a jen jsme se tak procházeli po městě a bylo to fajn. Naše druhá návštěva v roce 2021 už se nesla v takovém aktivnějším duchu.
Poslední večer jsem si udělali hezkej a pořádně si zafotili. Ráno balíme kufry a vracíme se zpět do česka.
Asi to bude kvůli výhledům a dostupnosti hor. Vysoké Tatry ze Slovenské strany mají tu výhodu, že tím autem prostě dojedete až k horám a po celou dobu máte krásné výhledy do okolní krajiny a na štíty hor.
Bohužel Poláci to štěstí nemaj, zbyla na ně menší část Tater a pro ty výhledy si prostě musíte dojít. My jsme třeba měli to štěstí, že jsme ze záchoda měli výhled přímo na vrchol Giewont. Ale když popojedete pár kilometru třeba do menšího města/vesncie koscielisko, tak se vám otevřou krásné výhledy na Vysoké Tatry.
Turismus, ceny, neokoukané výhledy a koňská spřežení, které vás svezou městem i krásnou krajinou až k horám.
Ceny – jeden příklad za všechny, když se chcete dostat na lomnický štít, tak si musíte vystát několikahodinovou frontu na lanovku a doufat že se nezatáhne. Nebo si udělat předem online rezervaci a modlit se ke všem svatým aby vám vyšlo počasí. Za tuhle srandu zaplatíte cca 1500 kč za osobu.
Když chcete na lanovku na Kasprowy vrch, tak si tam v klidu dojdete procházkou ze Zakopaneho pěšky. Během chvilky se dostanete do lanovky a za osobu vás to stojí cca 700 kč. Výhodou Kasprowa vrchu je také v tom, že se tam můžete krásně projít a strávit tam jak dlouho chcete, případně se pěšky projít zpět do Zakopaného. Na Lomničáku máte smolíka.
Oštěpky – když si koupíte oštěpek v kterékoliv boudě podél silnice, tak budete žasnout jak nad chutí, tak nad cenou. V roce 2019 stál jeden oštěpek 6 kč. O dva roky později stály myslím kolem 9 kč. Ideální, za co utratit poslední zloty.
Související příspěvky