Autem k moři přes Italské Dolomity

Jaká je cesta do Itálie autem?

Cena svatebního fotografa

Autem do Itálie

Rád cestuji autem a ještě raději do Itálie. Když se řekne Itálie, spousta lidí si vybaví Bibione nebo Caorle, ale o téhle Itálii psát nebudu. Kolem Jaderského moře je sice nejrychlejší cesta, ale zároveň je to ta nejnudnější cesta. Tahle cesta je ideální pro návrat do České republiky, když jste unaveni z cesty a chcete být brzy doma.

Itálie není žádná exotická destinace a autem je celkem slušně dostupná. Ale samozřejmě není Itálie jako Itálie a podle toho je třeba si zvolit cíl cesty. Když chceme k moři, tak rádi cestujeme do známe oblasti Cinque terre, kde se pravá Itálie nezapře. Zde si odpočinete od všech Mcdonaldů, Starbucksů a nákupních center. A užijete si tu výbornou Italskou kuchyni, architekturu i výlety.

Jak a kudy se dostat autem do Itálie k moři

Nejdelší, ale nejlevnější trasa vede přes Německo a Švýcarsko (nejlevnější je trochu sporná vzhledem k vyšší spotřebě paliva)
→ asi 1457 km, 24 hodin (vážně, nedělám si legraci).

Nejrychlejší a nejnudnější cesta kolem Bibione a Benátek
pokud se chcete rychle dostat k moři – asi 1114 km, 12 hodin.

Kompromis se zastávkou v Hallstatu
ze zástavkou v Hallstatu a kolem Lago di Garda – asi 1156 km, 13 hodin.

Nejpomalejší, ale nejkrásnější cesta autem kolem Italských jezer. 
Přes Italské Dolomity, kolem Lago di Braies a Passo di Giau – cca 1255 km, 17 hodin.

Cesta do Itálie autem je dlouhá, ale nádherná.

Moje první cesta do Itálie, respektive do Francie, vedla přes Německo a Švýcarsko. Proč? Chtěl jsem vidět Bodamské jezero a ušetřit za mýtné. Omyl.

Další cesta do Itálie byla trochu promyšlenější, se zastávkou v Hallstattu. Třetí cesta do Itálie autem vedla přes Italské Dolomity, Lago di Braies, Tre Cime a Passo di Giau.

Hallstatt je příjemné místo k odpočinku, jen tam v hlavní sezóně nejezděte odpoledne.

Vždycky vyjíždíme v noci, abychom přijeli nad ránem, takže můžeme v klidu zaparkovat, ve vodě se krásně odráží okolní hory a máme celé městečko téměř pro sebe. V deset hodin dopoledne se do Hallstattu sjíždějí autobusy plné turistů a atmosféra je pryč.

Ale když jsme plánovali cestu do Levanta, Hallstatt v itineráři nebyl. Místo toho tam bylo jezero Lago di Braies. Pravděpodobně nejnavštěvovanější italské jezero za poslední roky.

 

Tři zajímavé cesty (+ 1 nudná) autem do Itálie k moři – cílová stanice La spezia

Naše cesty začínají vždy v Brně a směřují do Itálie, obvykle přes Rakousko. Zajímavou alternativou je cesta přes Německo, pokud jedete z Prahy nebo z nějaké jiné díry v západních a středních Čechách (bez urážky). Naším cílem je pak La Spezia, která je skvělým výchozím bodem kamkoliv.

Takže ta nudná…

Brno – Vídeň – Villach a do Itálie, zde kolem Bibione a Benátek, dále do Verony a pak dolů do La Spezia. Tuto cestu asi nemá cenu popisovat, protože stejně pravděpodobně skončíte v Bibione na pláži. Pokud není vaší jedinou motivací ležet týden na pláži v Bibione, můžete si maximálně odskočit do Benátek. Pokud chcete jet dál, můžete se zastavit u Lago di Garda, ale podle mých zkušeností budete spíš zklamaní než nadšení. Kromě toho je to jižní část jezera, která je naprosto o ničem. A cesta do Riva del Garda trvá dobré dvě hodiny, protože je tam šílený provoz. Takže pokud se chcete dostat k jezeru Garda, měli byste jet ze severu.

Pomalejší, delší, ale záživnější cesta

Cesta do Itálie přes Hallstatt. Pro ty, kteří Hallstatt neznají, by to měla být priorita. Jeli jsme z Vídně do Lince a pak dolů k jezerům Traunsee, Wolfgangsee, Mondsee, Attersee a přes Bad Ischl pár kilometrů na jih do Hallstattu. Doporučuji přijet do Hallstattu ráno kvůli parkování a celkovému dojmu z města.

V roce 2017 jsme do Hallstattu přijeli v noci. Zaparkovali jsme u jezera a pár hodin do rána dospali v autě. Tak jsme si užili Hallstatt s východem slunce a bez lidí.

Z Hallstattu jsme pokračovali do Zell am See a Innsbrucku s noclehem v kempu u jezera Achensee. Měl to být idylický výlet do kempu, stany, oheň, pivo, buřty, ráno káva a hurá zpět na cestu. Jenže pršelo, takže nic.

Druhý den jsme vyrazili do Brennerského průsmyku. Tentokrát se mi kilometr od italských hranic porouchalo auto a díky tomu jsme mohli strávit několik dní v italských Dolomitech, v městečku Vipiteno. Takže trocha štěstí při velkém neštěstí. Možná vás bude zajímat příběh o pojišťovně. Jak nechtěli zaplatit odtah, ale nakonec zaplatili hotel na celý víkend.

Reálně je tato cesta asi o 60 kilometrů delší, ale je mnohem zajímavější.

Cesta do Itálie srdcem Italských Dolomit

Díky tomu, že nás auto nechalo ve štychu na hranicích s Itálii, mohl jsem se více zajímat o  italské Alpy a místa, která by stála za návštěvu. A našel jsem hned dvě místa, která jsem chtěl vidět. Lago di Braies a Tre Cime.

Tato trasa, stejně jako ta první, vede z Vídně do Villachu a z Villachu do Lienzu a odtud rovnou přes hranice do Itálie. Lago di Braies je pár kilometrů za hranicemi. Opět jsme vyjeli v noci a k jezeru jsme dorazili ráno. To znamenalo, že jsme si mohli vychutnat krásné odrazy na jezeře, východ slunce, žádné davy turistů a byli jsme u jezera víceméně sami. Jezero jsme obešli za dvě hodiny a bylo to skvělé. Když jsme se vrátili na parkoviště, bylo už plné, všude byly davy turistů a fronty aut a autobusů. Na jezero vyjely lodě a odraz okolních hor byl pryč. Můj první dojem z jezera byl skvělý a jsem rád, že jsme tam byli dřív. Jinak bych byl docela zklamaný.

Tip: plánujete návštěvu Lago di Braies? Tak vyjeďte v noci ať jste ráno na místě a nejlépe mimo sezónu, předejdete velkému zklamání

Od jezera Lago di Braies jsme se vydali ke skalnímu útvaru Tre Cime. Ten jsem opravdu musel vidět za každou cenu. No… ukázalo se, že za každou cenu zase ne. Postavit před parkovištěm mýtnou bránu, abych zaplatil asi 800,- za vjezd na parkoviště a pak zaplatil za parkování? Ani náhodou, takže jsem otočil auto a odjel (ano, mohli jsme jít pěšky, ale jsem lenoch, to jste chtěli slyšet?). Takže Tre Cime přešlo z mého seznamu „musím vidět“ na „nemusím vidět všechno“. Pokračovali jsme víceméně naslepo skrze Dolomity. Cílem mělo být opět Lago di Garda.

Cesta k Lago di Garda vedla přes Cortinu d’Ampezzo a Passo di Giau, neznali jsme ji, nic jsme nečekali, ale bylo pozdní odpoledne a my jsme museli najít místo k přespání. Bylo jasné, že k jezeru Lago di Garda nedojedeme. Projeli jsme Cortinou a dorazili do Passo di Giau. Jedním slovem perfektní. Zaparkovali jsme s výhledem do údolí, šli se projít a čekali, až zapadne slunce. Auto jsme zaparkovali na parkovišti u horské chaty. Zdarma!

I když bylo léto, v noci bylo kolem 0 stupňů a já si myslel, že nedožiju rána. Těšil jsem se na první sluneční paprsky, které mě trochu zahřejí. Nasnídali jsme se, dali si kávu a vyrazili k jezeru Lago di Garda, trochu se ohřát. Cesta z hor do údolí byla o něco příjemnější a rychlejší, mohl bych zastavovat v každé zatáčce a fotit si krásná panoramata ale nebyl čas. Další zastávkou na svačinu bylo Lago d’Alleghe a pak už jen Lago di Garda, abychom si připomněli, jak moc to stojí za prd. A pak už zase ta známa cesta z Verony na jih do La Spezia.

Vím, že všichni milují Lago di Garda, a já prostě cítím potřebu při každé příležitosti opakovat, jak moc stojí za prd. Ale celkově jsem tam byl třikrát.

 

  • 3x jsem nebyl schopnej zaparkovat. Možnosti parkování jsou tam extrémně omezené. A tím nemyslím placené, ale prostě tam je málo míst na parkování.
  • – 3x jsem stál dlouhé hodiny v kolonách, když jsme se chtěli přesunout na jih.
  • – 3x jsme se šli projít po městě Riva del Garda a prostě nikdy tam na mě nedýchla, taková ta správná italská atmosféra, jako je tomu třeba v Levantu.

Po příjezdu do La Spezie se vždy zastavíme v místním Lidlu, abychom si doplnili zásoby, a pak pokračujeme několik kilometrů do Levanta, kde jsme našli krásný kemp jen kousek od pláže. Ano, kemp. Hotely a apartmány jsou pro chudáky.

V Levantu je téměř vše, co v Itálii potřebujete. Všude se dá dojít pěšky, je to malé městečko, ale má co nabídnout. Pokud vás Levanto trochu omrzí, není nic jednoduššího než nasednout do auta, vlaku nebo lodi a přesunout se do jednoho z pěti městeček vystavěných v kopcích nad mořem.

Pět krásných italských měst, která stojí za návštěvu.

  • Monterosso al Mare
  • Manarola
  • Vernazza
  • Corniglia
  • Riomaggiore

Navštívili jsme Monterosso a Manarolu. Doufám, že si najdeme čas na návštěvu i ostatních měst v oblasti Cinque Terre.

Další příspěvky