Svatby na Jižní Moravě

Jižní Morava je neodmyslitelně spojena s vínem a výbornou gastronomii. Proto se není čemu divit, když hledáte to nejlepší místo pro vaši svatbu právě na Jižní Moravě.

Která místa na Jižní Moravě jsou pro svatbu nejlepší?

Svatby na Jižní Moravě často doprovází degustace vína ve sklípku, cimbálová muzika a výborná lokální gastronomie. A to je přesně to, co mě na Jihomoravských svatbách baví. Jejich nezaměnitelná atmosféra.

Asi mi úplně nenáleží hodnotit, které místo na Jižní Moravě je to nejlepší pro vaši svatbu. Máme tu spoustu ikonických míst jako je zámek Lednice nebo zámek v Mikulově, Pálavské vrchy, nekonečné vinice a vinařské obce, stodoly, mlýny a statky. Já bych se chtěl ohlédnout za místy, na kterých jsem osobně fotil a tím předat takové malé doporučení. Zároveň se chci i podělit o zkušenosti co mi třeba nevyhovovalo z pohledu fotografa.

Focení se věnuje zhruba 14 let a z toho 8 let fotím svatby profesionálně. Za tu dobu, jsem projel téměř stovku míst po České republice, od Lovosic až po Havířov. Ale jsem fotograf z Brna, takže jsem přirozeně fotím nejvíc svateb na Jižní Moravě a v Brně.

Obřad pod zříceninou Sirotčího Hrádku

Určitě stojí za vzpomínku rok 2015 a mé úplné začátky. Jedna z prvních svateb, kteoru jsem na Jižní Moravě fotil. Přemýšlím jestli Jižní Moravu něco definuje víc než Pálavské vrchy. Protože přesně tam se odehrával obřad, jedné z mých prvních svateb.

Svatební obřad se odehrával přímo pod zříceninou Sirotčího Hrádku, nedaleko Klentnice. Takže by se dalo skutečně říct, že blíž už jsme být Pálavě ani nemohli. Přesto že jsem fotil obřady i na hodně netradičních místech, tak tohle místo bych zařadil určitě do top 5.

S odstupem času koukám na fotky docela kriticky a jde vidět, že ta zkušenost tam tenkrát trochu chyběla. A dost mě mrzí, že jsem víc nezachytil to prostředí, kde se obřad konal.

Svatba Zaječí, vinařství Nosreti

Z mého pohledu, když svatba na Jižní Moravě, tak nejlepší místo je vinařství. Víno a Jižní Morava k sobě neodmyslitelně patří a ty svatby mají skvělou atmosféru. Jedna taková byla třeba ve vinařství Nosreti v Zaječí. V Zaječí je celá řada vinařství. Nosreti patří určitě k těm nejznámějším. O kousek dál pak narazíte i najedno z nejznámějších vinařství vůbec a to vinařství u Kapličky, známe například ze seriálu Vinaři. Focení svatby ve vinařství u Kapličky se mě ale roky stále vyhýbá.

Zámecký mlýn Nejdek

Zde jsem fotil první a poslední svatbu po delší přestávce a takovém svatebním detoxu a bylo to hodně příjemné místo na focení svatby. Maximum soukromí, spoustu míst k focení bez nutnosti někam jezdit. Zámecký mlýn nejdek má nádherné venkovní místo pro obřad.

Dolní kounice, stodola v meruňkovém sadu

Dolní kounice je krásné malé město na Jižní Moravě, které je známe například klášterem Rosa Coeli nebo zámkem. Ale kousek za Kounicemi je meruňkový sad a v tom sadu je naprosto boží stodola. Stodolu v meruňkovém sadu v Dolních kounicích, vnímám jako místo pro opravdu velkou svatební párty, kde budete mít maximální soukromý.

Focení svatby na zámku v Mikulově

Na zámku v Mikulově se sice přímo svatba nekonala, vlastně se nekonala ani v ten den a o to je to zajímavější. Protože i takhle to jde udělat. Svatbu si užijete se vším všudy a focení vůbec neřešíte. Necháte fotografa ať nafotí perfektní reportáž a vůbec se nestresujete nějakým svatebním focení. Prostě si ty fotky nafotíte jindy a klidně jinde. Jako v tomto případě. Svatba se konala na Vysočině na statku Opajda ale focení proběhlo o týden později na zámku v Mikulově. Geniální.

Mutěnice, obřad na rozhledně Vyšicko, vinařství Zikmund

Menší vinařství v Mutěnicích. Zde jsme fotili dokonce ve dvou. Obřad se konal na rozhledně Vyšicko, kam nevěsta přijela svatebním kočárem.

Hustopeče, mandloňový sad

Tady se svatba přímo nekonala v mandloňových sadech ale bylo to jedno z klíčových míst, kde si nevěsta s ženichem přáli focení. 

Obřad se konal v Brně na Petrově ale na focení jsme pak odjeli do Hustopeč do mandloňového sadu, odkud jsme poté vyrazili na svatební hostinu a za zábavou, kde na nás čekali krásné výhledy opět na Pálavské vrchy, o kterých jsem do té doby neměl ani ponětí.

Lednice, valtice a okolí

Není si třeba asi nalhávat, že k nejvyhledávanějším lokalitám pro svatbu na Jižní Moravě patří jednoznačně lednicko-valtický areál a jeho široké okolí. V okolí Lednice jsem fotil asi desítku svateb a jednu dokonce přímo v Lednickém zámku.

Lednický zámek je jednou z dominant Jižní moravy, o tom není pochyb. Na focení jsem se maximálně těšil, ale focení svatby v letní sezóně na jednom z turistickych nejrušnějších míst na Jižní Moravě, není teda žádnej med.

Jižní Morava to není jen Pálava, vinice a Mikulov

Každý ví, že Jižní Morava sahá od Letovic až po Břeclav a proto se podíváme i na další svatby na Jižní Moravě jako třeba Slavkov, Blansko, Černá hora nebo Tišnov.

Svatby v Brně asi nemá cenu sáhodlouze rozepisovat, zde si určitě každý najde to své.

Svatby v Brně jsem fotil například na Špilberku, Petrově, Wellness resortu maximus na přehradě, Hotel Holiday Inn, Kadlcův mlýn, hotel Myslivna a mnoho dalších krásných míst.