Svatební fotografz Brna

Svatební příběhy

Napište mi zprávu

    Blog

    01

    Svatební focení

     

    Více →

    02

    Svatební inspirace

     

    Více →

    03

    Svatební místa

     

    Více →

    Jak vybrat svatebního fotografa

    Vše co potřebujete vědět před tím, než začnete hledat fotografa na vaši svatbu

    Výběr fotografa na svatbu je zrovna tak důležitý jako výběr svatebního dortu, kytice nebo svatební kapely. Možná i důležitější, protože kytice uvadne, dort se sní a kapela dohraje. A jediné co zůstane, jsou právě svatební fotografie.

    Jak vybrat svatebního fotografa na vaši svatbu

    V dnešní době cenově dostupných profi foťáků, může svatebního fotografa dělat opravdu každej. A během pár hodin hledání, budete mít pocit, že opravdu každej, je dnes svatební fotograf. Jak tedy vybrat toho nejlepšího na vaši svatbu?

    Výběr svatebního fotografa se často omezuje místem svatby, cenou a nebo jeho dostupností v daný termín. Při výběru fotografa se vůbec nebojte ohlédnout i dále za hranice vašeho města nebo kraje. Většina svatebních fotografu nemá problém dojet, i do vzdalenějších koutů České republiky.

    Pokud je váš výběr limitován cenou, je to trochu problém a není jiné vychodisko, než občas trochu slevit z nároku na fotografa. A nebo se poohlédnout, kde jinde by se dalo ušetřit, protože koneckonců, svatební fotky jsou to jediné, co po svatbě zůstane.

    Na co se při výběru fotografa zaměřit

    portfolio
    technika
    cena
    zkušenosti

     

    Proč je správný výběr fotografa důležitý

    Svatební fotograf bude váš parťák po celý den

    Fotograf na vaši svatbě by měl být člověk, který je vám sympatický, jste naladění na stejné vlně, komunikace s ním vám dělá radost a máte pocit jako kdyby jste se znali roky. Fotograf vám na svatbě bude poblíž celý den, bude vám blíž než vlastní rodina a dlouholetí kamarádi, proto to mezi vámi a fotografem musí fungovat.

    Jak poznáte kvalitní portfolio

    Sestavit kvalitní galerii na webu, facebooku nebo instagramu není problém. Když na svatbě nafotíte 1000 fotek, tak to portfolio vždycky nějak sestavíte. Ale tohle vám neprozradí nic o kvalitě fotografa.

    Měli byste chtít vidět jednotlivé galerie, kde bude průřez celým svatebním dnem. Věřte nebo ne ale někteří fotografové jsou schopni si poskládat portfolio i z fotek, které nafotily na kurzu. A vím to, protože některé jsem to sám učil. Ale taky jsem je učil, že by to měli přiznat. Narazil jsem dokonce na portfolia sestavená z fotobank.

    Sledujte jestli je kvalita portfolia konzistentní. Někdy jsou dobré světelné podmínky, jindy zase špatné. Jinak se fotí v kostele a jinak se fotí venkovní obřad. Dobrý fotograf by si měl umět poradit s každou situaci. Sledujte barevnost i kompozice, ať máte jistotu, že splňuje vaši představu. Někdo má rád barevné kontrastní fotky, jiný zas má radši jemnější fotky a potlačené barvy.

    “Technické parametry” při výběru fotografa

    Zní to zvláštně, jako kdyby jste si vybírali televizi. Ale i fotograf by měl splňovat určité parametry, jako například živnost, profesionální technika, předchozí zkušenosti, služby navíc.

    Jak se říká, trénink dělá mistra, takže určitě bude rozdíl mezi fotografem co nafotil 10 tisíc fotek a fotografem který nafotil 100 000 fotek. A znám i takové, které mají nafoceno hodně přes milion záběru.

    Někdo vám v ceně dá stovky vytisknutých fotek v nízké kvalitě ale s vysokou marží pro fotografa, jiný vám nechá vytisknout jen desítky fotek a k tomu například fotoknihu nebo fotoplátno ve vysoké kvalitě s minimální nebo žádnou marží pro fotografa a službu navíc má už zahrnutou v ceně.

    Měli byste se zajímat, kde nechává fotky tisknout a v jaké kvalitě, protože mezi dodavateli může být velice dramatický rozdíl v ceně i kvalitě. Mezi kvalitní dodavatele může patřit například kvalitnífotky.cz nebo azfoto.cz, naopak tisk fotek v drogerkách za 2,90 apod. je dobrý možná tak pro rodinné momentky z Chorvatska. Takže bacha na to. Většinou platí, že méně je více. Není potřeba mít ze svatby vytisknutých 300 fotek.

    V případě fotografické techniky, vám většinou nezbyde nic jiného než fotografovi věřit, že opravdu používá profi techniku ideálně s tzv. Fullframe snímačem a kvalitními světelnými objektivy. Takhle vybavený fotograf nebude zaskočen ani při zhoršených světelných podmínkách nebo podvečerním focení. Roli také hraje rychlost fotoaparátu. Věci na svatbě se dějí rychle a jen jednou proto je potřeba být vybaven technikou, která to zvládne.

    Pokud je pro vás jediné kritérium cena svatebního fotografa, protože vám zkrátka budget nic jiného nedovolí, tak si přečtěte článek o tom kolik stojí svatební fotograf a jestli je jeho cena adekvátní.

    Na co si dát při hledání fotografa pozor

    Jsou vámi vybraní fotografové nedostupní, drazí a nebo z druhé strany země bez možnosti přijet? Nebo jste nechali výběr fotografa úplně na poslední chvíli a zjišťujete, že to byla chyba? Tak se podívejme na to, kde a jak hledat svatebního fotografa když všechno selže. Ale nepočítejte, že bude splňovat všechna vaše kritéria.

    Vyhledávání Google a Seznam

    Když hledáte na googlu tak zpravidla zadáte klíčová slova jako svatební fotograf Brno, svatební fotograf Vysočina apod.To je ideální cesta, protože vyhledáváte lokální fotografy. Ti, kteří se vyskytují na předních pozicích znamená, že kvalitně pečují o svůj web, aktualizují své portfolio a díky tomu získávají přední pozice ve vyhledávání. Samo o sobě to není záruka kvalitního fotografa ale určité vodítko, že to focení není jen tak nějaká bokovka a jejich osobní prezentace je pro ně důležitá. Na webu pak většinou najdete kvalitně zpracované informace a portfolio. Ale berte v potaz, že spousta i těch nejlepších fotografů, na prvních stranách nenajdete. Protože mají tolik práce, že nemají čas a nebo potřebu se soustředit na optimalizaci webu.

    Katalogy fotografů jako jsou myweb.com, pojdfotit.cz apod.

    Mohou být skvělým zdrojem inspirace ale buďte opatrní, tyto katalogy nabízejí různé prémiové členství a doporučuji primárně zaplacené profily, což také nemusí být zárukou kvality ale je to ukázkou, že fotograf se nebojí do vlastní prezentace investovat. Tomu samozřejmě pak odpovídá většinou i vyšší cena za fotografa. Výhodou je, že na jednom místě najdete celou řadu fotografu pro srovnání jak ceny, tak portfolia.

    Svatební magazíny

    Zde bych byl asi trochu obezřetnější, protože označení jak top fotograf nebo top dodavatel, nejlepší fotograf, může být trochu zavádějící. Většinou se jedná o placenou propagaci, takže nemusí být zárukou kvality. Na druhou stranu se opět fotograf nebojí investovat do vlastní prezentace. Otázka je, jestli tomu odpovídá i kvalita práce.

    Sociální sítě jako zdroj inspirace

    Podle mě je téměř nereálné, cíleně a přehledně najít kvalitního fotografa třeba ve vaši lokalitě, pokud ho vyloženě dlouhodobě nesledujete. V případě, že některé fotografy dlouhodobě sledujete, mohou se pro vás stát jasnou volbou, protože díky sociálním sítím máte většinou náhled i do jejich soukromý. Můžete vidět jak pracuje, jaké má výsledky a celou řadu dalších ukazatelů, které mohou napovídat o jeho kvalitách.

    Svatební veletrhy

    Po sociálních sítích je to asi druhé nejlepší místo, kde můžete svého potenciálního fotografa více poznat i v nějaké osobní rovině. Zde hrají hlavní roli zejména sympatie. Neměli by jsme lidi soudit od pohledu ale co už naděláte, pokud vám nebude fotograf sympaticky tak ho nezachrání ani sebelepší portfolio.

    Rozhodně s hledáním a výběrem fotografa neotálejte a nebojte si fotografa rezervovat klidně i rok a více dopředu. Je pravděpodobné, že ti nejžádanější fotografové budou už obsazení i více jak rok dopředu, zejmena pak v těch nejžádanějších termínech pro nadcházející sezónu.