Kolik stojí svatební fotograf a je cena adekvátní k ostatním položkám na svatebním seznamu?

Cena svatebního fotografa

Tuhle otázku si klade asi většina lidí, kteří plánují svatbu. Ve zkratce by se dalo říct, že cena svatebního focení se pohybuje reálně od 3 000 kč, klidně až do 60 000 kč a víc. Ale řekněme, že takovej ten běžný průměr může být od 12 tis. do 25 tis. za celý den. To je dost peněz za jeden den, že?

Proč svatební fotograf stojí klidně desítky tisíc?

Na začátek se hodí říct, že práce profesionálního fotografa, je práce jako každá jiná. Schválně zmiňuji slovo „profesionální„, protože i mezi svatebními fotografy se najde celá řada těch, co to dělají tzv „bokem„.

Profese fotografa je v obecném vnímání braná, jako že je to jeho koníček a diskuze o ceně je přece na místě.

Zkoušeli jste někdy diskutovat třeba s automechanikem nebo právníkem o ceně za jeho služby?

Fotograf je, nebo by aspoň měl být, živnostník jako každej jinej a k tomu se vážou nějaké povinnosti.

› živnost, daně, odvody, účetníctví
› investice do techniky, marketingu a vzdělání
› náklady na software
› amortizace techniky
› provoz auta
› pokrytí nákladu mimo sezónu

Tomu pak odpovídá i cena za služby. Neexistuje žádná firma, která by zaměstnávala svatební fotografy za pravidelnou měsiční mzdu. Proto má každý svatební fotograf svůj způsob cenotvorby.

Cenotvorba svatebního fotografa

V ideálním světe cena svatebního fotografa, odpovídá jeho zkušenostem, vybavení a obsahu poskytnuté služby.

My ale nežijeme v ideálním světě. Proto je cenotvorba takovej trochu divokej západ

Jak vypadají bežně ceníky svatebních fotografů

Jak poznat, že je cena za focení svatby adekvátní?

Obecně se říká, že náklady na fotografa by se měli rovnat zhruba 10 % nákladů celé svatby.

Já s tím tak docela nesouhlasím. Někdo může mít rozpočet na celou svatbu 40 000 kč a na fotografa dodatečný rozpočet 15-20 000 kč, protože si uvědomují, že fotky jsou to jediné, co po svatbě zůstane.

Samozřejmě jsou pak i svatby s rozpočtem 300 000 kč ale za fotografa nejsou ochotni utratit víc jak 10 000 kč, protože to pro ně není priorita a radši udělají pořádnou párty pro 150 hostů. Pravdou je, že být na svatbě, kde je i svatební dort dražší než fotograf, je dost demotivující. Myslete na to.

Takže jak poznat, že je cena adekvátní?

Nepoznáte. Fotografa na svatbu musíte vybrat podle portfolia, které vás osloví a poté už záleží jen na vás, jestli cenu akceptujete nebo ne.

Ne vždy, platí pravidlo “čím dražší, tím lepší”.

Často můžete slyšet “ty jo, ten je drahej, ten bude asi dobrej” nebo naopak “to je nějaký levný, to asi nebude moc kvalitní”.

3 způsoby jak si fotografové určují svou cenu

Ego

cena za svatební focení v podstatě nemá strop. Takže cenu si fotograf může určit dle svého uvážení, bez ohledu na zkušenosti nebo vybavení. Zkrátka si může každej říct takovou cenu, s jakou je morálně v pohodě.

Bohužel narazíte na celou řadu opravdu špatných fotografů, kterým není hanba si říct za svatební focení klidně přes 20 tisíc korun, ale fotky ani přístup tomu absolutně neodpovídají. A zrovna tak, není problém najít sympaťáka, který vám udělá nádherný fotky za 5 tisíc korun. Je to jen o tom, kdo je s jakou cenou morálně v pohodě. Na vás pak zůstává, jestli ji přijmete nebo ne.

Hodinovka

podle mě, je to jedinej správnej způsob, jak si určit cenu za své služby. Vím, že mám 14 let zkušeností a z toho 8 let jak profesionální svatební fotograf. V technice jsem proinvestoval statisíce a mám odfocené tisíce hodin čistého času. Proto se může má hodinová mzda pohybovat klidně od 1200 – 2500 kč/hod. Jinou hodinovku si určím pro firemní focení, jinou pro focení svateb a jinou pro rodiny s dětmi. Proč? Protože nevidím důvod proč by rodina s dětmi měla platit stejnou cenu za hodinu, jako firma se stamilionovým obratem. Ale tady už je to spíš o tom, s jakou cenou je pak kdo morálně v pohodě.

Znám fotografky, kteří si za focení rodiny vezmou 4500 kč za 2 hodiny focení a za 5 hodin focení ve firmě si účtují 5000 kč. S takovou cenou nejde být morálně v pohodě.

Nabídka/poptávka

tenhle způsob cenotvorby lehce souvisí s předchozím bodem, jen jde o trochu jiný úhel pohledu. Nejlépe to vysvětlím na vlastním příkladu.

Bývaly časy kolem roku 2014, kdy jsem si za své první focení svateb bral kolem 4-5 tisíc za celý den focení. Vůbec jsem nezohledňoval čas strávený u počítače. Cestu autem, čas na cestě, opotřebení techniky apod. Tak jak dnes mi zpracování fotek trvá několik hodin, tak tenkrát to opravdu bylo pár dní.

Za cenu 4-5 tisíc mi chodily poptávky, fotil jsem víc svateb a se zpětnou vazbou se mi zvedalo sebevědomí, díky kterému jsem změnil nabídku a začal si na následující rok říkat za svatby 6-8 tisíc.

Až zpětně si uvědomuju, že poptávky nechodili kvůli tomu, jak jsem dobrej, ale kvůli tomu, jak jsem levnej. Taková cena přitahuje zákazníky, kteři jdou výhradně po ceně, bez ohledu na kvalitu.

Při ceně 10-12 tisíc už se začali filtrovat zákazníci, kteří jdou po ceně. V následujícím roce jsem měl víc jak dvojnásobek svateb. Zároveň to byl dvojnásobek pozitivních referencí a já chápal, že není potřeba být nejlevnější, že klidně můžu zdražit za cenu toho, že budu mít jen polovinu poptávek.

Já věděl, že 20-22 svateb ročně, je takovej můj osobní strop, kdy vím, že mě ty svatby budou ještě bavit. A když dojdete do bodu, kdy vám na jeden termín, přijde 3-6 poptávek, které nemůžete uspokojit, tak je opět čas zamyslet se nad vlastní cenotvorbou.

Kolem roku 2016-17 jsem fotil svatby za 10-12 tisíc a to byla přesně ta hranice, kdy jsem věděl, že je to win-win pro obě strany, ale zároveň je to hranice, kdy vás oslovuje nejširší publikum a často s vámi diskutují o ceně svatebního focení.

V těchto letech jsem fotil stále těch 20-25 svateb ročně. V týdnu jsem fotil v ateliéru a cítil jsem, že už je to na mě moc. Navíc jsem začal zjišťovat, že se dostávám na svatby, kde je svatební dort, DJ, kapela nebo svatební koordinátorka dražší než já. A s tím jsem teda nebyl úplně v pohodě.

Tip pro začínající fotografy – doporučení na svatbách, se šíří jak lavina. (když jste dobří)

Když začínáte a nafotíte v průměru 5 svateb ročně, na kterých je v průměru 50 hostů, tak je to potenciálních 250 doporučení na příští/přespříští rok. Když najednou fotíte průměrně 20 svateb ročně, tak je to 1000 potenciálních doporučení. Asi vidíte ten rozdíl. A všechny tyhle doporučeni se v čase hezky kumulují až do bodu, kdy si můžete říct za focení svatby takovou cenu, se kterou jste morálně v pohodě a před klientem ji dokážete obhájit.

Jak se v tom všem vyznat

Pochopitelně není vhodné se fotografa ptát jestli má živnost, jestli používá profesionální techniku, jestli má záložní fotoaparát nebo jestli na svatby jezdí novým bavorákem a amortizace za opotřebení dává smysl.

Živnost – Jestli má fotograf živnost, si dokážete zjistit i sami v rejstříku. Ale samozřejmě to pro vás nemusí být důležité, pokud má čas, přijatelnou cenu a z vašeho pohledu dokonalé portfolio.

Technika – když vám někdo bude tvrdit, že to není o technice ale hlavně o citu a zkušenostech, tak to není pravda. Profesionální fototechnika bude hrát v kvalitě fotek zásadní roli a je opravdu velký rozdíl mezi tělem fotoaparátu za 20 tisíc korun nebo za 150 tisíc korun. Stejně tak je rozdíl mezi objektivem za 7 tisíc a objektivem za 25 tisíc.

Auto – tady budu asi balancovat na hodně tenkém ledě, ale takovej je můj názor. Znám hodně svatebních fotografů, ale jen malé procento těch, kde dává amortizace auta smysl. Když jedu na svatbu 10-15 let starým autem, tak si myslím, že je důstojné nechat si proplatit palivo, ale chtít zaplatit za opotřebení auta? No nevím.

Balíčky focení – hned na začátku jsem zmiňoval, že fotografové mají nejčastěji 3 balíčky focení. Tyto balíčky mají jediný cíl, prodat ten jedinej a výhodnej balíček pro fotografa, protože ty ostatní většinou cenově nedávají smysl. A nevidím důvod, proč, když fotograf udělá 400 skvělých fotek, tak proč by vám měl dát jenom 200 fotek, co jste zaplatili v balíčku B a ostatní prostě smazat. Navíc množství upravených a odevzdaných fotek je dle mých zkušeností dost individuální a osobně běžně slibuji rozmezí mezi 150 až 550 upravenými fotkami. Takže buďte obezřetní až si budete vybírat mezi balíčky silver, gold, diamond nebo platinum.

Zpracování fotek – jeden den na svatbě a pak 14 dní zpracování fotek? Pokud fotograf zpracovává fotky 14 dní, tak od něj dejte radši ruce pryč. Zpracování fotek zabere čistého času několik hodin, ale určitě ne několik dní. Tím ovšem netvrdím, že musí fotograf mít fotky zpracované druhej den nebo do týdne. Já vždy odevzdával fotky do 14 dnů, protože je nějaká “fronta” zakázek.

Roky zkušeností a vzdělávání – tohle je ten bod, kterej jako jedinej určuje, jestli fotograf stojí 8 000 nebo 19 000 kč. Čas, ten vám nikdo nevrátí a člověk si ho musí umět ocenit. Ale pokud mám prázdnej diář a pohrdám svatbou třeba za 5 tisíc, tak vždy se najde někdo komu těch 5 tisíc za to stojí.

Moje cena za svatební focení

Můj ceník se neřídí žádným zlatým, diamantovým nebo all exclusive balíčkem. Moje cena je individuální a řídí se vašimi potřebami, časem, který na vaši svatbě strávím a dalšími individuálními kritérii, které probereme osobně. 

Orientačně můžete počítat 8 500 kč – 16 000 kč.

Kontakt

Email: jsem@radekcech.cz

Tel: 739 302 081

Nejlepší čas pro focení svatebních portrétu?

Nejlepší čas pro focení svatebních portrétu?

Nejlepší čas pro focení svatebních portrétů?Na jasnou otázku není nic lepšího, než ještě jasnější odpověď. Takže nejlepší čas pro focení portrétů na svatbě je... Kdykoliv!Když to vezmu kolem a kolem, tak zas tak moc nekecám. Nemá cenu se soustředit na nějakej ideální...

Focení skupinek svatebních hostů

Focení skupinek svatebních hostů

Focení skupinek svatebních hostůSkupinové fotky - povinnost nebo přežitek? I když vám možná většina fotografů bude tvrdit opak, tak pravda je taková, že focení skupinek po obřadu, je pro většinu lidí takové to “nutné zlo", ale musí to být. A já s tím do jisté míry...